Tipy a triky

ČISTENIE MOTOROVEJ KOSAČKY

Integrovaná Upstanding-Function kosačiek AL-KO umožňuje pohodlné a úsporné skladovanie v kolmej polohe. Toto je aj najvhodnejšia poloha na čistenie kosačky, prípadne na demontáž noža.  Pri prevrátení motorovej kosačky na stranu výfuku, karburátora, zapaľovacej sviečky, alebo „hore kolesami“ môže dôjsť k vážnemu poškodeniu benzínového motora Vašej kosačky. Pravidelné čistenie telesa kosačky pomôže predĺžiť jej životnosť. Pokosená tráva vytvára kyslé prostredie, ktoré môže byť príčinou prehrdzavenia telesa kosačky.

P.s. Pri čistení môžete skontrolovať stav noža ( nemal by byť vyštrbený, zohnutý, alebo zlomený ) a ostrosť noža ( správne nabrúsený nôž neničí, nestrapká trávnik ).

ÚDRŽBA MOTOROVEJ KOSAČKY

Odporúčame Vám servisnú údržbu vykonávať pravidelne každý rok, najlepšie na jar. V prípade, že údržbu Vašej kosačky chcete zveriť do rúk profesionála  odporúčame Vám odniesť ju do servisu v dostatočnom predstihu. Tráva začína rásť, keď teplota počas dňa stúpne nad 14 až 15 °C. Väčšina zákazníkov sa rozhodne situáciu riešiť na poslednú chvíľu, čo môže byť stresujúce pre Vás, servisné stredisko, ale aj Váš trávnik.

Ak sa rozhodnete údržbu urobiť sami, je potrebné dodržať určitý postup:

  1. Vyčistite, alebo najlepšie vymeňte zapaľovaciu sviečku a vzduchový filter.
  2. Vylejte, vytiahnite pomocou odsávačky starý benzín. 3-mesačný benzín je už nepoužiteľný z dôvodu naviazania vzdušnej vlhkosti, čo má za následok ťažké štartovanie, nepravidelný chod, alebo zanesenie karburátora.
  3. Nalejte čerstvý benzín.
  4. Naštartujte kosačku a nechajte ju bežať cca 5 min. ( kým sa nezohreje olej, bude redší ).
  5. Vypnite motor kosačky, nahnite kosačku smerom k riadidlám ( zodvihnite predné kolesá o 10-15 cm ) a počkajte cca 2-3 min kým nestečie olej.
  6. Pomocou odsávačky odsajte, alebo vylejte olej. Niektoré staršie modely motorov majú na spodnej strane, na vani kľukovej skrine, vypúšťací šrób. Na jeho uvoľnenie sa používa štvorhran na sviečkovom kľúči. POZOR – šrób má kónusový závit, pri zakrúcaní môže dôjsť k poškodeniu vane kľukovej skrine, takže veľkú silu používať nemusíte.
  7. Nalejte olej podľa špecifikácie výrobcu. Najčastejšie od 0,4 – do 0,6 L SAE 30 pri motorových kosačkách a 1,2 až 1,4 L pri trávnych traktoroch. Túto informáciu si prosím overte v návode na obsluhu, môže byť rozdielna v závislosti od typu a výrobcu.
  8. Naštartujte Vašu kosačku. Ťažšie štartovanie, alebo nepravidelný chod bezprostredne po naštartovaní môže byť zapríčinený zavzdušnením karburátora. V prípade, že Vaša kosačka má opäť pravidelný chod, želáme Vám dobrú sezónu. Ak sa ani po cca 5 min chod motora neustáli, niekde sa stala chyba, a bude treba kosačku odniesť do servisu.  

Niektorí výrobcovia motorov ( napr. BRIGGS&STRATTON ), alebo aj dovozcovia záhradnej techniky ( AL-KO ) ponúkajú zvýhodnené servisné sady podľa typu motora. Nájdete tam olej, sviečku a vzduchový filter vhodný pre motor tej Vašej kosačky. Stačí sa informovať.

BRÚSENIE NOŽA

Správne nabrúsený nôž kosačky, je vyvážený nôž, ktorý je zároveň šetrný voči trávniku. Trávnik nemá rozstrapkané konce, nevysušuje sa, je odolnejší voči  chorobám. Nevyvážený nôž sa prejavuje trasením v riadidlách, poškodením telesa kosačky (odtrhnutím motora od telesa kosačky na predných 2 šróboch), poškodením motora (vytrasenie výfuku, karburátora). Podobne sa prejavuje aj zohnutie kľukovej hriadele motora, ale o tom si môžete prečítať nižšie.  O nabrúsenie a vyváženie noža by ste sa mali postarať minimálne pri jarnej servisnej údržbe a kontrolu vykonať vždy pri čistení. Môžete to  spraviť  aj sami, potrebujete však vyvažovačku, alebo správny fortieľ. Najvhodnejšie je zveriť to do rúk odborníka…. Nikdy nepoužívajte nôž na ktorom chýba časť čepele, je obrúsený na jednu tretinu svojej pôvodnej šírky, je ohnutý z dôvodu nárazu, alebo sú na ňom viditeľné trhliny. Riskujete poškodenie kosačky, alebo zdravia.

POŠKODENIE, ZOHNUTIE KĽUKOVEJ HRIADELE

Prejavuje sa trasením do riadidiel, nepravidelným chodom, poškodením telesa kosačky, vytrasením karburátora, alebo výfuku.  Môže byť zapríčinené nárazom do železa trčiaceho z trávnika, nárazom do starého pňa, alebo dreveného kolíka. Mali sme prípad kedy k zohnutiu  došlo pri „ zapracovávaní krtinca “, … tak sa vyjadril zákazník.  Motor sa nesnažte opravovať, rozoberať  vo vlastnej réžii. Sú aj iné spôsoby ako opraviť zohnutú kľukovú hriadeľ.  

AKO DOFÚKAŤ TLAKOVÚ NÁDOBU ČERPADLA

Tlaková nádoba priradená k samonasávaciemu, alebo ponornému čerpadlu je v prvom rade určená na vyrovnávanie tlaku pri prevádzke čerpadla, a až v druhom rade je zásobárňou vody. Nedostatočný tlak vzduchu sa prejavuje častým zapínaním a vypínaním čerpadla ( cyklovaním ), prípadne uvedením čerpadla do chodu ihneď po otvorení vodovodného kohútika a zastavením čerpadla pri jeho zatvorení. Nedostatočný tlak vzduchu ( min. 1,8 atm pri zapínacom tlaku 2 atm. ) môže spôsobiť roztrhnutie gumenej membrány tlakovej nádoby, alebo poškodenie tlakového spínača z dôvodu častého zapínania a vypínania. Kontrolu tlaku vykonávame VŽDY pri čerpadle odpojenom z elektrickej siete a otvorenom výtlaku , vypustenom tlaku vody, to znamená, manometer na hydraulickej časti ukazuje nulový tlak a z otvoreného kohútika nevyteká voda. Tlak vzduchu v tlakovej nádobe by mal byť podľa normy cca 10% pod zapínacím tlakom čerpadla. Ak Vám čerpadlo počas prevádzky začne čerpať vodu pri tlaku 2 atm., tlak meraný na ventile tlakovej nádoby, pri VYPNUTOM čerpadle a VYPUSTENOM systéme, by mal byť 1,8 atm. Keďže väčšina vodovodných systémov a domácich vodárničiek pracuje v rozmedzí 2 až 4 atm., pre ľahšie zapamätanie udržujte tlak vzduchu v tlakovej nádobe medzi 1,5 až 1,8 atm.

Návod na dofúkanie vzduchu do tlakovej nádoby

  1.  Vypnite, alebo odpojte čerpadlo z elektrickej siete.
  2. Otvorte vodovodný ventil a vypustite vodu zo systému. Tlak vody na manometri by mal klesnúť na 0 atm. Ak už voda netečie, a manometer na hydraulickej časti ešte nejaký tlak ukazuje, pravdepodobne je poškodený a bude ho treba vymeniť.
  3. NECHAJTE OTVORENÝ VODOVODNÝ VENTIL. Pri fúkaní tlakovej nádoby môže z neho vytekať voda nahromadená v tlakovej nádobe.
  4. Teraz skontrolujte pomocou manometra, ktorý používate na svojom aute, alebo bicykli, tlak vzduchu v tlakovej nádobe. Mal by dosahovať 1,5 až 1,8 atm, pričom tlak na hydraulickej časti je 0 atm. Ak ste zanedbali údržbu, a z tlakovej nádoby Vám unikol všetok vzduch, mohlo dôjsť k poškodeniu, roztrhnutiu gumenej membrány, ktorá sa nachádza vo vnútri tlakovej nádoby. Vtedy môže nastať situácia kedy Vám pri kontrole cez ventil tlakovej nádoby strieka voda, alebo pri dotlakovávaní, fúkaní uniká vzduch cez vodovodný ventil.
  5. V prípade, že v tlakovej nádobe je tlak vzduchu nižší ako 1,5 atm., je potrebné tlakovú nádobu dofúkať na hodnotu 1,5 až 1,8 atm. Ak ste pri prvotnej kontrole zistili tlak vzduchu na úrovni 0 atm., počítajte s tým, že pri dotlakovávaní, fúkaní vzduchu do tlakovej nádoby Vám môže z vodovodného ventilu vytekať voda nahromadená v tlakovej nádobe. Pamätajte taktiež na to, že pumpovaním vzduchu cez ventil do tlakovej nádoby vytláčame z tlakovej nádoby vodu, ktorá nie je stlačiteľná, a nahrádzame ju vzduchom, ktorý stlačiteľný je, a vyrovnáva tým tlakové rázy vo vodovodnom systéme. V tlakovej nádobe s gumenou membránou ma byť 100% vzduchu a žiadna voda.
  6. Po úspešnom dotlakovaní tlakovej nádoby môžete opäť uviesť čerpadlo do prevádzky. Zatvorte vodovodný ventil , zapojte čerpadlo do elektrickej siete a počkajte až pokiaľ sa čerpadlo samočinne nevypne (POZOR na správne zavodnenie čerpadla – postup v návode na obsluhu ). Toto môže trvať aj niekoľko minút, v závislosti od veľkosti tlakovej nádoby a výkonu čerpadla. Ak sa čerpadlo ani po dlhšej dobe ( cca 5 min. ) nevypne, mohlo dôjsť k strate vodného stĺpca ( poškodená spätná klapka ), alebo môže byť poškodený tlakový spínač.
KONTROLU TLAKU VZDUCHU VYKONÁVAJTE MIN. KAŽDÉ 2 MESIACE!

Z PRAXE

Teraz niečo na pobavenie, výstrahu:

  • Studniari použili kanalizačné rúry a poistili ich samorezkami do sadrokartónu.
  • Home made nôž do kosačky.
  • Samonasávacie čerpadlo používané na ťažbu piesku.
  • Kalové čerpadlo v záruke. Oprava domáceho kutila.
  • Domáca vodárnička poškodená plávajúcimi pieskami, alebo zle osadeným saním.
  • Kalové čerpadlo používané v septiku.

Pozrite si fotky z praxe

  • Home made nôž do kosačky.

  • Kalové čerpadlo v záruke. Oprava domáceho kutila.
  • Domáca vodárnička poškodená plávajúcimi pieskami, alebo zle osadeným saním.
  • Opačne osadený nôž

  • Neodborne urobená káblová spojka
  • Studniari použili kanalizačné rúry a poistili ich samorezkami do sadrokartónu.
  • Samonasávacie čerpadlo používané na ťažbu piesku.
  • Kalové čerpadlo používané v septiku.

Zavolajte pre viac informácii

Napíšte pre viac informácii